Natūralus kepenų valymas

Neretas mÅ«sų kartais pagalvojame apie savo Å¡irdies, plaučių ir net odos sveikatą, tačiau daÅŸnai pamirÅ¡tame apie kepenis- vieną iÅ¡ svarbiausių kÅ«no organų. Kepenys daro savo darbą tyliai, tačiau jos yra mÅ«sų kÅ«no svarbiausias detoksikacijos ir virÅ¡kinimo organas. Yra keletas bÅ«dų, kaip galime palaikyti savo kepenų sveikatą, įskaitant sveiką mitybą, aktyvų gyvenimo bÅ«dą ir tam tikrus maisto papildus, tokius kaip ciberÅŸolė (kurkuma) ir artiÅ¡okas.

Kepenų valymas

Kepenys yra bÅ«tinas metabolinis organas, atsakingas uÅŸ tokias svarbias funkcijas kaip toksinų paÅ¡alinimas iÅ¡ organizmo, baltymų sintezė ir kitus medÅŸiagų apykaitos procesus. Kepenys vaidina svarbų vaidmenį angliavandenių apykaitoje, hormonų gamyboje, maistingųjų medÅŸiagų saugojime ir raudonųjų kraujo kÅ«nelių dalijime. Be to, jos veikia kaip papildomas virÅ¡kinimo organas, gamindamos tulşį, kuri padeda skaidyti maistą. Kepenys dalyvauja daugelyje biocheminių reakcijų, bÅ«tinų normaliai kÅ«no veiklai, ir, pagal įvairius vertinimus, gali vykdyti apie 500 funkcijų.

Kepenų ligos

Kepenų ligos bÅ«na įvairios- nuo lengvo kepenų uÅŸdegimo iki rimtų ligų, tokių kaip kepenų cirozė ar kepenų vÄ—ÅŸys.

Kepenų suriebėjimas– yra bÅ«klė, kai kepenų ląstelės kaupiasi dėl perteklinių riebalų. Pagrindinės prieÅŸastys apima nesveiką mitybą, nutukimą, aukÅ¡tą cholesterolio kiekį ir alkoholio vartojimą. Norint to iÅ¡vengti, svarbu iÅ¡laikyti sveiką kÅ«no svorį, vartoti subalansuotą maistą ir riboti riebalų ir cukraus turinčių maisto produktų bei alkoholio vartojimą.

Hepatitas: hepatitas yra kepenų uÅŸdegimas, kurį gali sukelti virusai, alkoholis ar tam tikri vaistai. PrieÅ¡ virusines ligas (tokias kaip hepatitas B ir C) yra vakcinos. Alkoholio vartojimo ribojimas ir saugus seksualinis elgesys gali padėti iÅ¡vengti hepatito B .

Kepenų cirozė: kepenų cirozė yra bÅ«klė, kai kepenų audinys pakeičiamas randų audiniu, trukdant normaliai kepenų ląstelių veiklai. Pagrindinės prieÅŸastys apima alkoholio piktnaudÅŸiavimą, lėtinį virusinį hepatitą ir kepenų suriebėjimą. Norint iÅ¡vengti kepenų cirozės, svarbu vengti piktnaudÅŸiavimo alkoholiu, stebėti su kepenų ligomis susijusius rizikos veiksnius ir laikytis sveiko gyvenimo bÅ«do.

Kepenų vÄ—ÅŸys: gali kilti iÅ¡ kepenų cirozės ar virusinio hepatito. Be to, rizikos veiksniai gali apimti alkoholio vartojimą, nutukimą ir tam tikras kepenų ligas. Norint uÅŸkirsti kelią Å¡iam vÄ—ÅŸiui, svarbu vengti rizikos veiksnių, tokių kaip alkoholio vartojimas ir nutukimas, bei reguliariai stebėti kepenų ligų simptomus.

IÅ¡ esmės, svarbu praktikuoti sveiką gyvenseną, įskaitant subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą ir alkoholio vartojimo ribojimą, siekiant uÅŸkirsti kelią kepenų ligoms. Reguliariai atliekami sveikatos tikrinimai gali padėti anksti nustatyti galimas kepenų problemas ir imtis bÅ«tinų priemonių jų gydymui. Be to, svarbu vengti sąlyčio su hepatitą sukeliančiais virusais ir laikytis sveikatos specialistų rekomendacijų dėl kepenų ligų prevencijos ir gydymo.

Kepenų valymas

Nėra  konkretaus geriausio laiko kepenų valymui, nes kepenys nuolat dirba organizmo detoksikacijai. Tačiau gali bÅ«ti naudinga sutelkti dėmesį į kepenų sveikatą laikotarpiais, kai vartojama daugiau maisto ar alkoholio, pavyzdÅŸiui, po Å¡venčių ar pernelyg daug valgymo, kai kepenys gali patirti didesnį stresą.

Taip pat naudingas “pavasarinis iÅ¡sivalymas”, kad organizmui bÅ«tų lengviau veikti po sunkesnės mitybos ÅŸiemą ir daÅŸnai taip pat po daugiau laiko praleisto patalpose. Be to, protinga įtraukti kepenis palaikančius įpročius į reguliarią sveiką gyvenseną.

Kepenis palaikantys augalai ir maisto papildai

Tikrasis margainis (Milk Thistle) : Å¡is augalas yra turtingas junginiu, vadinamu silymarinu, kuris kai kuriuose tyrimuose parodė antioksidacinį ir prieÅ¡uÅŸdegiminį poveikį, galintį palaikyti kepenų sveikatą ir apsaugoti kepenų ląsteles nuo ÅŸalos.

CiberÅŸolė (kurkuma) : joje esantis aktyvus junginys kurkuminas turi antioksidacinį ir prieÅ¡uÅŸdegiminį poveikį, kuris gali palaikyti kepenų sveikatą, maÅŸindamas uÅŸdegimą ir oksidacinį stresą.

Moliūgų sėklos: istoriškai moliūgų sėklas naudojo tradicinėje medicinoje, siekiant palaikyti kepenų sveikatą. Jos gali padėti pagerinti kepenų funkciją ir palaikyti detoksikaciją.

ArtiÅ¡okas: turtingas junginiais, kurie gali skatinti tulÅŸies gamybą, kas vėliau padeda virÅ¡kinimui ir kepenų funkcijai.

Burokėliai: turtingi betainu, kuris gali padėti apsaugoti kepenis nuo oksidacinio streso ir uÅŸdegimo.

Chlorela ir spirulina: Å¡ie vandens dumbliai yra turtingi chlorofilu ir antioksidantais, kurie gali palaikyti detoksikacijos procesus kepenyse.

Maistinga mityba, turtinga pilnaverčių grÅ«dų: be konkrečių maisto papildų, mityba, turtinga vaisiais, darÅŸovėmis, pilnaverčiais grÅ«dais, liesais baltymais ir sveikais riebalais, gali suteikti reikiamų maistinių medÅŸiagų optimaliam kepenų funkcionavimui. Taip pat svarbu vengti perteklinio alkoholio, perdirbtų maisto produktų ir pridėtinio cukraus, kas taip pat svarbu kepenų sveikatai.

Hidratacija: pakankamas skysčių suvartojimas yra svarbus kepenų funkcijai, nes vanduo padeda organizmui išskirti toksinus ir palaiko bendrą ląstelių funkciją, įskaitant kepenyse.

Reguliarus fizinis aktyvumas: reguliarus fizinis aktyvumas gali palaikyti kepenų sveikatą, gerinant kraujotaką, maÅŸinant uÅŸdegimą ir padedant palaikyti sveiką svorį, kas svarbu prevencijai nuo  kepenų suriebėjimo. Nors kepenis palaikančius maisto produktus ir įpročius pridėjus į kasdienę rutiną, galima skatinti bendrą sveikatą ir gerovę, svarbu pasitarti su gydytoju prieÅ¡ pradedant vartoti naujus maisto papildus ar darant svarbius mitybos pakeitimus, ypač jei turite jau esamų sveikatos problemų ar vartojate vaistus.

Be to, svarbu prisiminti, kad nors tam tikri maisto produktai ir maisto papildai gali palaikyti kepenų sveikatą, jie turėtų būti dalis bendro sveikatingumo plano ir neturėtų būti vienintelis būdas valyti kepenis.

CiberÅŸolė ir artiÅ¡okas: kepenų sveikatos gynėjai

CiberÅŸolė (kurkuma)

CiberÅŸolė (kurkuma), ryÅ¡kiai geltonas prieskonis, daÅŸnai naudojamas Azijos virtuvėje ir tradicinėje medicinoje, ÅŸinoma dėl savo galingų prieÅ¡uÅŸdegiminių ir antioksidacinių savybių.

Åœemiau pateikiama keletas prieÅŸasčių, kodėl ji naudinga kepenų sveikatai:

Kurkumino kiekis:  bioaktyvios medÅŸiagos, vadinamos kurkuminu, Å¡altinis, kuris atsakingas uÅŸ daugelį Å¡ios medÅŸiagos sveikatai naudingų savybių. Kurkuminas buvo iÅ¡samiai iÅ¡tirtas dėl savo prieÅ¡uÅŸdegiminio, antioksidacinio ir hepatoprotekcinio (kepenų apsauginio) poveikio.

Antioksidacinės savybės: veikia kaip galingas antioksidantas, surinkdamas laisvuosius radikalus ir neutralizuodamas oksidacinį stresą kepenyse. Oksidacinis stresas gali paÅŸeisti kepenų ląsteles ir prisidėti prie kepenų ligų, tokių kaip suriebėjusios kepenys, hepatitas ir cirozė, vystymosi. SumaÅŸindamas oksidacinį stresą kepenyse, kurkuminas padeda apsaugoti kepenų ląsteles nuo paÅŸeidimų.

PrieÅ¡uÅŸdegiminis poveikis: lėtinis uÅŸdegimas glaudÅŸiai susijęs su kepenų ligomis, įskaitant nealkoholinę riebalų kepenų ligą (NARLK) ir alkoholinę kepenų ligą (ALK). Kurkuminas turi stiprias prieÅ¡uÅŸdegimines savybes, slopinant uÅŸdegiminius procesus ir maÅŸindamas uÅŸdegimą skatinančių citokinų gamybą. SumaÅŸindamas uÅŸdegimą kepenyse, kurkuminas padeda uÅŸkirsti kelią audinių paÅŸeidimui ir skatina kepenų ląstelių atsinaujinimą.

TulÅŸies gamybos stimuliacija: įrodyta, kad kurkuminas stimuliuoja tulÅŸies gamybą kepenyse, kas padeda virÅ¡kinimui ir riebalų įsisavinimui, taip pat palaiko bendrą kepenų funkciją ir detoksifikacijos procesus.

Apsauga nuo kepenų paÅŸeidimų: tyrimai parodė, kad kurkuminas gali apsaugoti nuo įvairių kepenų paÅŸeidimų, įskaitant toksinus, alkoholį ir tam tikrus vaistų sukeltus paÅŸeidimus. Kurkuminas padeda sustiprinti kepenų ląstelių membranas, padidina detoksifikacijos fermentų aktyvumą kepenyse ir slopina hepatocitų aktyvavimą, kuris yra svarbus kepenų fibrozei.

Suriebėjusių kepenų prevencija: kurkumas ir kurkuminas parodė viltį NARLK (nealkoholinė riebalų kepenų liga) prevencijai ir valdymui, bÅ«klei, kurią apibÅ«dina riebalų kaupimasis kepenyse. Kurkuminas padeda maÅŸinti riebalų kaupimąsi kepenyse, pagerina insulino jautrumą ir palengvina NARLK sukelto uÅŸdegimo simptomus.

Kurkumino įtraukimas į savo mitybą, ar tai bÅ«tų prieskoniais gaminant maistą ar kurkumino turinčių maisto papildų vartojimas, gali bÅ«ti naudingas bÅ«das palaikyti kepenų sveikatą. Tačiau svarbu paminėti, kad kurkumino biologinis pasisavinimas yra santykinai maÅŸas, todėl kurkumino vartojimas su juodu pipiru (kuris yra piperino, junginio, kuris padidina kurkumino įsisavinimą) arba naudojant geriau įsisavinamus formos maisto papildus gali padidinti jo efektyvumą. Nahrin savo maisto papildo kurkuminą naudoja ypatingai efektyvią, iki 40 kartų geriau įsisavinamą formą. Kaip visada, kepenų ligomis sergantys ÅŸmonės prieÅ¡ pradėdami vartoti naujus maisto papildus ar atliekant svarbias dietos pakeitimus turėtų pasitarti su gydytoju.

EFSA (Europos Maisto Saugos Tarnybos) pareiškimai:

  • Padeda palaikyti kepenų sveikatą
  • Padeda palaikyti imuninės sistemos efektyvumą
  • Padeda palaikyti atsparumą alergijoms
  • Turi pastebimų antioksidacinių savybių
  • Palaiko kraujo gamybą ir kokybę
  • Palaiko Å¡irdies veiklą
  • Palaiko kraujotaką
  • Padeda palaikyti plaučių ir virÅ¡utinių kvėpavimo takų sveikatą
  • Palaiko nervų sistemos veiklą
  • Naudojamas virÅ¡kinimo palengvinimui
  • Padeda palaikyti normalią kepenų funkciją
  • Padeda skatinti virÅ¡kinimo trakto skysčių gamybą
  • Palaiko kepenų ir tulÅŸies latakų veiklą
  • Padeda lengvinant virÅ¡kinimą
  • Padeda palengvinti riebalų virÅ¡kinimą
  • Padeda palaikyti virÅ¡kinimą
  • SumaÅŸina uÅŸdegimą
  • SumaÅŸina raumenų ir sąnarių skausmą
  • Skatina gerą psichinį balansą
  • Sulaiko riebalų kaupimąsi ir palengvina jų kaupimąsi kepenyse

Artišokai

ArtiÅ¡okai yra labai naudingi kepenų sveikatai dėl kelių prieÅŸasčių:

Sekrecijos stimuliavimas: ArtiÅ¡okai turi junginių, tokių kaip cinarinas ir silymarinas, kurie rodo svarbiausio tulÅŸies sekrecijos organo, kepenų, stimuliaciją. TulÅŸis vaidina svarbų vaidmenį virÅ¡kinime, ypač riebalų skaidymo ir įsisavinimo procesuose. Padidėjusi tulÅŸies gamyba gali pagerinti virÅ¡kinimą ir paÅ¡alinti toksinus iÅ¡ organizmo.

Antioksidacinės savybės: artiÅ¡okai yra turtingi antioksidantais, įskaitant flavonoidus ir polifenolus, kurie padeda apsaugoti kepenų ląsteles nuo oksidacinio streso sukeltų paÅŸeidimų. Oksidacinis stresas atsiranda, kai nėra balanso tarp laisvųjų radikalų gamybos ir organizmo gebėjimo juos neutralizuoti. ArtiÅ¡okų antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, taip apsaugodami kepenų ląsteles nuo uÅŸdegimo ir paÅŸeidimų.

Kepenų valymo palaikymas: kepenys yra pagrindinis organizmo organas, kuris pašalina toksinus, išskiria juos ir pašalina iš organizmo. Artišokai turi junginių, kurie palaiko kepenų valymo procesus, didindami fermentų aktyvumą, dalyvaujančių toksinų išskyrimo procese. Tai padeda kepenims efektyviai pašalinti toksinus ir atliekas iš organizmo.

Cholesterolio reguliavimas: artiÅ¡okai turi junginių, tokių kaip cinarinas, kuris yra parodęs gerų rezultatų cholesterolio lygio maÅŸinime. AukÅ¡tas cholesterolio lygis gali prisidėti prie riebalų kepenų ligos ir kitų kepenų ligų. Reguliuojant cholesterolio lygį, artiÅ¡okai gali palaikyti bendrą kepenų sveikatą.

PrieÅ¡uÅŸdegiminės savybės: lėtinis uÅŸdegimas yra daÅŸnas kepenų ligų, tokių kaip hepatitas ir suriebėjusių kepenų, poÅŸymis. ArtiÅ¡okai turi prieÅ¡uÅŸdegimines savybes dėl aukÅ¡to antioksidantų kiekio ir kitų bioaktyvių junginių. MaÅŸinant uÅŸdegimą, artiÅ¡okai padeda apsaugoti kepenų ląsteles ir palaiko bendrą kepenų funkciją.

EFSA (Europos Maisto Saugos Tarnybos) duomenys apie artišoką:

  • Palaiko kepenų ir Å¡irdies sveikatą
  • Palaiko virÅ¡kinimą
  • Skatina virÅ¡kinimo trakto normalų funkcionavimą
  • MaÅŸina nepatogumus ÅŸarnyne (pilvo pÅ«timą, per didelį pilvo pojÅ«tį, pykinimą)
  • Gali sumaÅŸinti kraujo lipidų (trigliceridų, cholesterolio ir kt.) lygį
  • Palaiko svorio maÅŸinimą

Artišokų įtraukimas į mitybą, ar tai būtų virti, garinti arba kaip dalis patiekalo, gali būti puikus būdas palaikyti kepenų sveikatą. Kadangi artišokai mūsų regione nėra labai paplitę, patogu naudoti maisto papildus, kad galėtumėte mėgautis jų naudingomis savybėmis.

Nahrin gaminiuose naudojamas artišokas auga Vakarų Prancūzijoje. Tiekėjas turi ilgametę patirtį auginant artišoką ir turi GMP, ISO22000, HACCP, ECOCERT sertifikatus. Artišokai auga tiekėjo pagrindinio biuro aplinkoje, o iš jų gaunamas ekstraktas yra perdirbamas tą pačią dieną, kai jie yra nuskinti. Tai garantuoja aukščiausios kokybės gryną artišoko ekstraktą, kurį naudojame savo produktuose.

Kelionėje į VidurÅŸemio jÅ«ros regioną pastebėsite, kad artiÅ¡okas yra labai populiarus jų mityboje, ypač vakarienės metu, siekiant palaikyti virÅ¡kinimą ir apsaugoti kepenis nuo vyno poveikio.

Tačiau svarbu prisiminti, kad nors artiÅ¡okai gali bÅ«ti naudingi, jie turėtų bÅ«ti dalis subalansuotos dietos, kuri apima įvairius vaisius ir darÅŸoves, pilno grÅ«do produktus ir baltymus, siekiant palaikyti bendrą sveikatą ir kepenų funkciją. Be to, esant esamoms kepenų ligoms, prieÅ¡ svarbias mitybos pokyčius patartina pasikonsultuoti su sveikatos prieÅŸiÅ«ros specialistu ar gydytoju.

Santrauka

Kepenų sveikata yra svarbi bendros mÅ«sų gerovės dalis. DÅŸiaugiamės, kad yra bÅ«dų, kaip galime palaikyti kepenų sveikatą, įskaitant sveiką mitybą ir tam tikrus maisto papildus, tokius kaip ciberÅŸolė ir artiÅ¡okas. Jei norite pagerinti savo kepenų sveikatą, apsvarstykite Å¡ių maistinių medÅŸiagų įtraukimą į savo kasdieninę mitybą.

Maisto papildai, kurie palaiko kepenų valymą

ArtiÅ¡okų ir ciberÅŸolės naudos kepenims tyrimai (anglų k.):

ArtiÅ¡oko lapų ekstrakto nauda nealkoholinei kepenų steatozei : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29520889/

Farmakologiniai tyrimai dėl artišoko lapų ekstrakto ir jo sveikatos savybių:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/

CiberÅŸolės (kurkumino) teigiamas poveikis kepenų ciroze sergantiems pacientams, susijusiam gyvenimo kokybės pagerėjimui- atsitiktinis dvigubai aklo placebu kontroliuotas tyrimas: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32147077/